Reklama
 
Blog | Vojtěch Witzany

Lůza? Aneb zpátky do středověku

Kdo je nezaměstnaný a má problémy, je "nepřizpůsobivý". Kdo upozorňuje na korupci a snaží se doopravdy zakročit proti zajetým cestám, je za svoji "nepřizpůsobivost" řádně potrestán. Kdo vyjde do ulic, aby vyjádřil svůj názor, je nazýván "lůzou". Směřujeme zpět do středověku?

Občané první, druhé, třetí a čtvrté kategorie...Je zábavné pročítat blogy opakující dokola už docela sepraná klišé jako vystřihnutá z mnoha „strašákových“ kampaní pravice. Že je například realita Řecka zcela jiná, než česká, a že například odboráři už od začátku říkají, že vyžadují odpovědné hospodaření státu, snad ani pro zkušenějšího čtenáře netřeba zmiňovat. Na co bych se ale chtěl zaměřit je něco, co by si snad ani poměrně slušně se vyjadřující politici ODS nedovolili. Tento pojem, který se v blozích objevoval, spadá svojí arogancí spíše do divotvorného ožraleckého slovníku jistého inženýra chemie, který nám nyní vysvětluje, jak funguje ekonomika.

Jedná se o slovo lůza. Sto tisíc občanů české republiky, odborářů, studentů, levicových intelektuálů – to vše je souhrnně nazýváno lůzou. Chvílemi se cítím až jako na cestě zpět do středověku, když přihlížím tomu, jak z modernosti sociálně zabezpečeného státu sestupujeme do společenských pořádků z dob feudalismu. Člověk je takto „lepší“, když má více moci a více peněz. Společnost je vyseparována do složek a ty jsou zpracovány odděleně – bez přihlédnutí k celku. Kdo je nezaměstnaný a má problémy, je „nepřizpůsobivý“. Kdo upozorňuje na korupci a snaží se doopravdy zakročit proti zajetým cestám, je za svoji „nepřizpůsobivost“ řádně potrestán. Kdo vyjde do ulic, aby vyjádřil svůj názor, je nazýván „lůzou“.

Nemůžeme se divit, že stát postupuje tak, jak postupuje. Nemůžeme se divit, že stát je na začátku trajektorie, která bude dále a dále rozevírat nůžky mezi lidmi a roztříští naší společnost na nesourodé kusy. Vždyť právě takovouto středověkou mentalitou si to chceme vlastně přivést sami.

Máme snad pocit, že člověk, který není schovaný pod uhlazeným vzhledem, jazykem a majetkem, nemá co říci k politice? Že takový člověk nemá co říct k tomu, jak bude stát pokračovat ve změnách, které se dotýkají nejcitelněji především jeho?

Žijeme v demokracii, a jakkoliv by možná projev všech protestujících nemusel být úplně vytříbený, jejich zájem je stejně dobrý, jako kohokoliv jiného. Žijeme v demokracii, a i když nikdo z nás nemá úplně jasno, kam by mělo směřovat hospodaření našeho státu, hlas každého má právo zaznít. Žijeme v demokracii – díkybohu.

Tak Vás pro příště prosím – neříkejte těmto lidem lůza, nesuďte takto sto tisíc lidí jenom proto, že zrovna kolektivně projevují svůj názor. Takovým způsobem z nás nikdy nevznikne jednotný, civilizovaný a prosperující národ.

Dík.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama